Bölgesel Zayıflama | İncelme | Diyet | İnsülin Direnci | Ankara

444 57 07
Birçoğumuzun problemi olan göbek yağlarından diyetle kurtulmak mümkün mü?
Birçoğumuzun problemi olan göbek yağlarından diyetle kurtulmak mümkün mü?

“Diyet ile Bölgesel zayıflama – bölgesel incelme – mümkün müdür?”

Cinsiyete ve genetik özelliklere bağlı olarak insanlar vücutlarının farklı bölgelerinde yağ depolarlar. Halk arasında simit diye tabir edilen bel çevresi, basen bölgesi, karın bölgesi ve göğüsler bölgesel yağlanma konusunda insanların en çok şikayet ettikleri bölgelerdir.

Peki bu bölgesel yağlardan kurtulmak daha da önemlisi diyet ile bölgesel zayıflama mümkün müdür? Bu sorunun kısa cevabı diyet ile bölgesel zayıflama mümkün değildir.

Ancak umutsuzluğua kapılmayın. Bu yazımızda hem vücuttaki yağ oranını düşürmenizi sağlayacak hem de ins. direncini yenmek için etkili bir diyet planından bahsedeceğiz.

Eğer diyet yapmakta zorlanıyor ve alternatif yöntemler arıyorsanız da aynı zamanda ince bir bel ve basen bölgesi için başvurabileceğiniz bölgesel zayıflamada etkili medikal estetik uygulamalar hakkında bilgiye ulaşacaksınız.

Spor salonlarında göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için onlarca mekik çekenlere rastlayabilirsiniz. Peki karın egzersizleri yapmak, inanmak istediğimiz gibi bölgesel zayıflamayı sağlar mı? Bazı reklamların ve dergilerin `bölgesel zayıflama mümkündür` iddiasına rağmen bilimsel çalışmalar aksini söylemektedir.

2007 yılında Connecticut Üniversitesi’nde yapılan 104 kişinin katıldığı bir çalışmada, katılımcılardan günlük hayatta dominant olmayan kollarını ağırlık egzersizi ile çalıştırmaları istenmiştir. MRI taramaları sonucunda, egzersiz programına başlamadan önce ve programdan sonra çalıştırılan kolda vücudun diğer bölgelerinden daha yüksek oranda yağ azalması tespit edilmemiştir.

Bu çalışma bize yüzlerce karın egzersizi yapmanın bölgesel zayıflamaya katkısı olmadığını göstermektedir.

Peki bu durumda bölgesel incelme için ne yapılmalı?

Bu sorunun birden çok cevabı var fakat biz ilk denemeniz gereken formülden bahsedeceğiz:

 diyet programı ile fazla yağlardan kurtulun
Önereceğimiz diyet programı ile fazla yağlardan kurtulmak mümkün.

Zayıflamak için DİYET.

Diyet yaparak doğrudan hedeflediğiniz bölgedeki yağlar yok olmayacak belki ama vücudunuzdaki genel yağ oranı azaldığı için hedef bölgenizdeki yağlanma da azalacaktır.

Hızlı kilo vermenin birçok yolu var.

Ancak bu yöntemlerden pek çoğu sizi aç bırakacak ya da mutsuz olmanıza sebep olacak.

Eğer çelik gibi bir iradeye sahip değilseniz, bu mutsuzluk ve açlık kısa sürede diyet planınızı terk etmenize neden olacak.

Bizim size önereceğimiz 2 adımdan oluşan diyet planı ise;

 • İştahınızı ciddi oranda azaltacak,
 • Sürekli açlık hissi yaşamadan kilo vermenizi sağlayacak,
 • Metabolizmanızı dengeleyerek daha sağlıklı olmanızı sağlayacak!

İşte karşınızda 2 adımdan oluşan bölgesel zayıflama diyet planı:

Diyet - Nişasta ve Şeker
Şeker ve Nişasta Bölgesel Yağlanmanın Bir Numaralı Sorumlusudur

1. İns. Direncine karşı şeker ve nişastayı azaltın

Diyetinizdeki en önemli adım karbonhidrat tüketimini azaltmak olacaktır.
İns. salımını tetikleyen gıdaların en başında şeker ve nişasta gelir.

İns. Direnci: Eğer şu ana kadar duymadıysanız, vücudunuzda yağ depolanmasından sorumlu olan hormonun adını duydunuz.

İns. Seviyesinin Düşmesi Nelere Etki Eder?

 • İns. seviyesi aşağıya indiği zaman, vücudumuz karbondhidratlar yerine yağ depolarına hücum ederek enerji ihtiyacını yağlardan karşılamaya başlar.
 • Vücudunuzdaki ins. seviyesini azaltmanın sağlığınız için bir başka faydası ise böbreklerin vücudunuzdaki su ve sodyum fazlasını atmasıdır. Bu da vücudunuzdaki kilolara neden olan ödemden ve şişkinlikten kurtulmanız anlamına gelmektedir. [1]

Beslenme alışkanlığını bu şekilde değiştirdikten sonraki ilk hafta içerisinde 3 ya da 4 kiloyu yağ ve su kütlesinden verenlerin sayısı oldukça fazladır.

Karbonhidratlar & Yağlar
Karbonhidratlardan keserek diyet yapanların, yağlardan keserek diyet yapanlara oranla çok daha hızlı kilo verdiklerini gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur. Hatta bu iki diyet arasındaki en önemli fark ise;

 • Karbonhidratların azaltıldığı diyet durumunda kişilerin tokluk hissedene kadar yemesine izin verilmektedir,
 • Yağların azaltıldığı diyet durumunda vücuda alınan kalori sınırlandırılmakta ve kişi zaman zaman açlık hissi ile başetmek zorunda kalmaktadır.

Özetleyecek olursak, karbonhidratları azaltarak ins. seviyenizi azaltacak bunun doğal sonucu olarak da yemek yeme isteğiniz azalacak ve daha az kalori tüketeceksiniz hem de tüm bunlar açlık hissine katlanmadan gerçekleşecek.

Unutmayın, ins. seviyenizi azaltarak kilo verme trenine binmiş olacaksınız.

Bölgesel Zayıflama, Diyet, Yağlar
Sağlıklı yağlar da diyet programında önemli yere sahiptir.

2. Protein, Yağ ve Sebze Tüketin

Her öğününüz bir protein kaynağı olan besin, yağ ve düşük karbonhidratlı ve vitamin açısından zengin sebzeler içermelidir. Öğünlerinizi bu şekilde düzenlemek aldığınız karbonhidrat seviyesini tavsiye edilen günlük miktarın altında tutacaktır.

Protein kaynağı olan besinler:

 • Dana Eti, Tavuk Eti, Hindi Eti, Kuzu Eti
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Yumurta

Yeteri kadar protein tüketimenin öneminden ne kadar bahsetsek azdır.Unutulmamalıdır ki Protein her diyet listesinin en önemli elemanıdır. Hayati fonksiyonlarımızı sürdürmemiz için gerekli olan aminoasitlerin kaynağıdır. Kaslarımızın temelidir.

Ayrıca yüksek protein tüketiminin vücudun günlük kalori tüketimini arttırdığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. [2]

Yüksek protein içerikli diyet planları kişilerin gün içinde obsesif şekilde yemeyi hatırlamalarının ve gece yatmadan bir şeyler tüketme isteğinin önüne geçmektedir. Aynı zamanda daha tok hissetmemizi sağladığı için günlük tükettiğimiz kaloriler de otomatik olarak azalacaktır.

Mesele kilo vermekse, protein tüm diğer gıdaların önündedir.

proteinler ve diyet
Kilo verme diyetlerinin en önemli elemanı proteinlerdir.

Protein ile birlikte diyet planımızda yer alması gereken düşük kalorili gıdalar:

 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Ispanak
 • Karalahana
 • Brüksel Lahanası
 • Beyaz Lahana
 • Salatalık
 • Tatlı kırmızı biber
 • Mantar
 • Kabak
 • Avakado
 • Taze Fasulye
 • Sarmısak
 • Kereviz
 • Domates
 • Turp
 • Soğan
 • Patlıcan
 • Enginar

Yukarıda listelemiş olduğumuz haşlanmış sebzeler ile tabağımızı tepeleme doldurabiliriz. Bir öğünde birden çok tabak yesek bile günlük karbonhidrat sınırına ulaşamayacağız.

Protein ve düşük karbonhidratlı sebzeleri temel alan bir diyet planı ile vücudumuzun sağlıklı olması için ihtiyacı olan lif, vitamin ve mineralleri almış olacağız. Dolayısıyla diyetimizde nişasta ve şekere ihtiyacımız yok.

Proteinler ve sebzelerin yanı sıra diyetimizde sağlıklı yağlara da yer vermeliyiz.

Sağlıklı Yağ Kaynakları:

 • Zeytinyağı
 • Tereyağı
 • İçyağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Avakado Yağı

Günlük 2 ya da 3 öğün yiyin. Eğer akşam üzeri kendimizi aç hissediyorsak dördüncü öğünü ekleyebiliriz.

Yağ tüketmekten çekinmeyin! Aynı zamanda hem karbonhidratları hem de yağları kısmak kilo vermeye engeldir. Kendimizi kötü hissetmemize ve diyet planımızı yarıda bırakmamıza neden olacaktır.

Sağlıklı yağlardan korkmamız için hiçbir sebep yok. Yeni çalışmalar doymuş yağların kalp ve damar rahatsızlıkları ile hiçbir ilgisi olmadığını göstermiştir. [3]

Özetle; her öğünümüzde bir protein kaynağına, düşük karbonhidratlı sebzelere ve sağlıklı yağlara yer vermeli; şeker ile nişastadan ise sakınmalıyız. Bu diyet bizi günlük karbonhidrat limitinin altında tutacak ve ins. seviyemizi düşürecektir.

Bölgesel Zayıflama ve Spor
Ağırlık kaldırmak diyet programınızın yanında yağ yakımı için size çok yardımcı olacak.

BONUS: Haftada 3 gün spor yapın

Kilo vermek için spor yapmak zorunda değiliz ancak spor yapmak kilo vermemize fazlasıyla yardımcı olacak. Dolayısıyla size de spor yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Spor yapmak için fazla zamanımızın olmadığını biliyoruz. Bunun için haftada sadece 3 kere spor salonuna gidin, ısının, ağırlık kaldırın, esneyin ve duşunuzu alın. Haftada 3 gün birer saatlik antrenmanın faydasını kısa zamanda göreceksiniz.

Daha önce spor yapmadıysanız, salondaki antrenörlerden hedefleriniz doğrultusunda size yardımcı olacak bir program hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Spor yaparak hem kalori yakmış olacaksınız hem de diyet yaptığınızdan dolayı vücudunuzun aşağı çektiği metabolizma hızınızı dengelemiş olacaksınız.

Düşük karbonhidrat diyeti ile yağlardan verirken, kas kütlesini arttırmanın mümkün olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. [4]

Eğer ağırlık kaldırmak istemiyorsanız, HIIT kardiyo antrenmanlarını deneyebilirsiniz. En kısa sürede en fazla kaloriyi yakmanızı sağlayacak antrenman türlerinden birisidir. HIIT hakkında detaylı bilgi için bağlantıdaki metni inceleyebilirsiniz.

Ağırlık kaldırmak diyet programınızın yanında yağ yakımı için size çok yardımcı olacak. Eğer ağırlık kaldırmak istemiyorsanız kardiyo yapmayı deneyin ama sporu programınıza dahil edin.

Aklınıza takılan diyet ile ilgili her soru için, zayıflamak ve ins. direncini yenmek amacıyla size özel diyet programı hazırlaması için Diyetisyen Eda Ağıllı‘ya (0532) 692 00 91 numaralı telefondan ya iletişim formunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bölgesel Zayıflama için Medikal Estetik Uygulamalar

Diyet ile yağ oranınızı azaltmanıza rağmen bölgesel yağlarınızdan tamamen kurtulamadıysanız aşağıdaki yöntemlere göz atabilirsiniz:

Soğuk Lipoliz (CRYO LİPOLİZ)

Proshockice uygulaması, istenmeyen yağlanmaların olduğu bölgeleri soğutup (-5 derece civarı) ardından akustik ses dalgarı ile, diğer dokulara herhangi bir müdahale olmaksızın bölgesel incelme sağlamayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Yağ hücreleri soğuğa karşı diğer hücrelerden daha duyarlı olduğu için soğutma işlemi yağ hücreleri hedef alınmaktadır. Soğuk uygulama yardımıyla güçsüzleşen yağlar ses dalgaları ile parçalanır. Parçalanan yağ hücreleri birkaç hafta süre içerisinde vücut tarafından atılmaktadır.
Soğuk Lipoliz’in olumlu etki gösterdiği alanlar:

 • Yağ yakımı sağlar.
 • Bölgesel zayıflama sağlar.
 • Vücut biçimlendirir.
 • Selülitli görüntüyü iyileştirir.
 • Genel itibariyle ciltte toparlanma oluşturur.

Soğuk Lipoliz hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Mezoterapi ile Lipoliz

Mezoterapi ile Lipoliz’de, bölgesel yağlanma ve selülit tedavisine yönelik olarak yağ dokusunu eritmeyi amaçlayan medikal içeriklerin enjeksiyon yoluyla sorunlu bölgelere uygulanmaktadır. Uygulamada enjeksiyonda insan vücudunda var olan ve yağların erimesini sağlayan, tıpta da özellikle yüksek kolesterolü düşürme amacıyla kullanılan “fosfatidikolin” maddesi kullanılmaktadır.
Mezoterapi ile Lipoliz’in avantajları:

 • Cerrahi müdahale olmadan bölgesel yağların yakımı.
 • Özellikle basen, iç bacaklar, karın ve yan bölgeler gibi alanlarda incelme sağlanmasında etkilidir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Bölgesel Zayıflama/li>
 • Vücut biçimlendirir.
 • Selülitli görüntüyü iyileştirir.

Mezoterapi ile Lipoliz hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Pressoterapi (Lenf Drenaj)

Lenf Drenaj adıyla da anılan “Pressoterapi”, tüm vücudu saran bir hava tulumu ile uygulanan ve özel programlara göre belirlenmiş basınç yoluyla vücuttaki lenf akımını ve kan dolaşımını arttıran bir masaj yöntemidir.
Pressoterapi (Lenf Drenaj)’nin amaçları:

 • Vücuttaki ödemin giderilmesi
 • Toksinlerin atılması
 • Bölgesel zayiflama
 • Vücut sıkılaştırma

Pressoterapi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Soğuk Radyo Frekans

Soğuk Radyo Frekans, radyo frekans ve kızılötesi (infrared) ışınlarının birleştirildiği, derinin sıkılaştırılmasına ve toparlanmasına yardımcı olan bir yöntemdir. Soğuk Radyo Frekans, cilt altı yağ dokusunda derin bir etki sağlarken, soğuk uygulamanın sayesinde uygulama sırasında hissedilen ağrıyı azaltmasıdır. Soğuk Radyo Frekans’ın fayda sağladığı alanlar:

 • Derin Yağ yakımı
 • Yağ azaltma
 • Vücut şekillendirme
 • Bölgesel zayıflama
 • Selülit tedavisi
 • Yüz ve vücutta sarkmaların toparlanması

“Soğuk Radyo Frekans” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bölgesel İncelme Bölgesel Zayıflama Diyet

Bunlar da İlgilinizi Çekebilir

Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek Ağı Estetiği

Etiketler: Ameliyatsız Yüz Germe, Cilt ve Yüz Gençleştirme, İple Yüz Germe, Örümcek Ağı Estetiği
İple Yüz Germe (Organik Lifting), yer çekimine ve zamanın etkisine bağlı olarak ciltte meydana gelen deformasyonların, sarkmaların ve kırışıklıkların cerrahi müdahale ve genel anesteziye gerek duyulmaksızın giderilmesini sağlayan bir uygulamadır.
Cilt Lekeleri Tedavisi

Melazma ve Cilt Lekelerinin Tedavisi

Etiketler: Cilt Lekelerinin Tedavisi
Cilde rengini veren melanin adında bir pigmenttir. Cilt lekeleri ise melanin pigmentinin bazı bölgelerde yüksek miktarlarda ve yoğun olarak toplanması sonucu oluşmaktadır. Gerek gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal değişiklikler...
Odaklı ( Fokuslu ) Ultrason

Odaklı (Fokuslu) Ultrason

Etiketler: Cilt ve Yüz Gençleştirme, Kırışıklık Tedavisi
Odaklı (Fokuslu) Ultrason tedavisi, cilt yüzeyinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmadan SMAS tabakası adı verilen kas ve cilt arasındaki bölgede 65 °C dereceye varan bir ısı artışı meydana getirerek, dokuda ciddi anlamda yenileyici ve kolajen sentezletici...
Bölgesel Zayıflama ve Diyet hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin..!Detay