Akupunktur Tedavisi | Metabolik rahatsılıkların tedavisi

444 57 07

Akupunktur Nedir?

Türkçe’ye “iğnelemek” anlamında çevrilebilen akupunktur, tamamlayıcı tıbbın ve geleneksel Çin tıbbının en önemli bileşenlerinden biri olarak, 3000 seneden beri varlığını sürdüren bir tedavi yöntemidir. Modern tıbbın bilgileri ortalama 3 – 5 yılda bir yenilenirken, akupunktur yönteminin 3000 senedir varlığını koruması, yöntemin gerçekten ciddi faydaları olduğunun net bir göstergesidir.

A

Akupunktur, bedenin zihinsel ve bedensel olarak bir bütün halinde iyiliğine inanan ve bütüncül iyilik gerçekleşmeden herhangi bir organ ya da doku grubuyla ilgili rahatsızlığın ortadan kalkmayacağı temel felsefesine dayanan bir tedavi şeklidir.Akupunktura göre insan vücudunda dolaşan bir enerji sistemi ve bu enerjinin dolaştığı meridyen denilen kanallar vardır. Akupunktur, hastalıkların enerjinin kanallarda serbest olarak dolaşamamasına bağlı olarak dolaşımının bozulduğu yerlerde ortaya çıktığını işaret etmekte ve tedavi yöntemi, vücutta enerji dengesi bozukluğunun giderilmesi ve dengenin tekrar sağlanması ile kişinin iyileşeceği düşüncesi üzerinden ilerlemektedir. Akupunkturda amaç, çevreden merkeze gönderilen sinyaller ile vücutta var olan ve rahatsızlığa neden olan birtakım mekanizmaların düzenlenmesidir.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

A

Bir denge tedavisi olan akupunktur, hastalıkları iyileştirmek üzere kişinin vücut kanallarındaki enerji tıkanıklığını açmayı ve vücutta enerji akımını sağlamayı hedefler. Akupunktur yönteminde, kişinin derisi üzerinde yer alan ve vücudun yönetim noktaları olarak görülebilecek noktalar üzerinde yapılan “iğneleme” işlemleri ile bu noktaların açıldığı kanallara ulaşılarak tedavi sağlanmaktadır.

Akupunktur Noktalarının Temel Seçimi Neye Bağlıdır?

D

Akupunktur noktaları özellikle dokuda reseptör sayısının, yani uyarıldığı zaman çevreden merkeze uyarıyı taşıma özelliğinin yoğun olduğu noktalardan seçilmektedir. Seçilen akupunktur noktalarının diğer bir özelliği, bu noktalarda uyarının iletilmesine engel teşkil edebilecek doku direncinin düşük olmasıdır.

Akupunktur Hangi Bölgelere Uygulanır?

Akupunktur tüm vücuda uygulanabildiği gibi,

 • El ayası
 • Ayak tabanı
 • Baş
 • Karın
 • Kulak

gibi mikro sistemler denilen daha küçük organ grupları içerisinde de yapılabilecek bir uygulamadır.

Akupunkturun küçük organ grupları içerisinde de yapılabilir olmasının en önemli nedeni, hücrenin DNA yapısının vücuttaki tüm hücrelerde var olması ve tedavinin vücuttaki her hücreye uyarı ve etki sunabilme fırsatına sahip olmasıdır.

Akupunktur Tedavisi Hangi Alanlarda Fayda Sağlar?

Akupunktur genel hatlarıyla,

 • Kronik rahatsızlıklar
 • Metabolik rahatsızlıklar
 • Zayıflama tedavileri
 • Bedensel incelme
 • Migren tedavisi
 • Birtakım bağımlılıklardan kurtulma

gibi alanlarda bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

D

Aynı modern tıpta olduğu gibi akut bir rahatsızlığın yani son dönemde gelişen ani bir rahatsızlığın akupunkturla tedavisi son derece çabuk olabilmektedir. Kronik süreçlere yayılmış bir rahatsızlığın ise bu anlamda belli bir tedavi dilimi içerisinde, belli bir süreç sonunda ortadan kalkabileceği bilinmesi gereken bir gerçektir.Akupunktur tedavisinde sağlanan uyaranın kişiler açısından anlamlı bir hale gelmesinde temel şart, akupunktur ihtiyacı duyan kişinin istediği amaç doğrultusunda bedeninde birtakım farklılıkların oluşması konusunda istekli olmasıdır. Bir başka deyişle, akupunktur tedavisi ayağa kalkmak isteyen kişi için çok verimli ve anlamlı bir baston olabilmektedir. Diğer taraftan, ayağa kalkmak istemeyen kişi için akupunkturun etkisi sınırlı kalmakta ve beklendiği kadar ileri düzeyde olmamaktadır.

Akupunktur Tedavisi Kaç Seans Sürmektedir?

D

Amacına göre değişmekle birlikte, akupunktur tedavisi uygulama sıklığı 7 – 10 gün arasındadır ve ortalama olarak 10 – 15 seans yapılmaktadır.

Akupunktur Migren Tedavisi İçin Kesin Bir Çözüm Müdür?

D

Migren tıbbi olarak da patolojik süreçleri yani vücutta hangi nedenlere bağlı olarak oluştuğu net olmayan bir rahatsızlıktır ve birbirinden farklı tipleri söz konusudur. Migren tedavisi akupunkturun yaygın olarak kullanıldığı alanlardan birisi olmakla birlikte, akupunktur daha çok bir tedavi alternatifi olarak denenmektedir. Akupunkturun migren konusundaki faydaları kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmekte, migren rahatsızlığından akupunkturla tümüyle kurtulan hastalar olabildiği gibi akupunkturdan sınırlı fayda gören hasta grubu ile de karşılaşılabilmektedir.

Akupunktur Sonrasında Verilen Kilolar Geri Alınır Mı?

D

Akupunktur tedavisi ile ilgili sık sorulan sorulardan birisi, kişilerin akupunktur sırasında yoğun şekilde kilo verebilmelerine rağmen akupunktur sonrasında verilen kiloların hızlı bir şekilde geri alınması kaygısına yöneliktir.

Bilinmesi gereken, kilo vermenin yanında hangi uygulamayla desteklenirse desteklensin bir beslenme alışkanlığı sonucu mümkün olabilecek bir durum olduğudur. Akupunkturla verilen kilolar, kişiye özel sağlıklı bir beslenme programına uyulduğu ve kişi beslenme tarzını koruduğu sürece kalıcı ve tekrar alınmaz kilolar olacaktır.

Kişinin kendini koruması gereken ana konu, akupunkturla beraber verilen diyetlerin, ketojenik diyet olarak adlandırılan son derece düşük kalorili diyetler olması ve akupunkturun sağladığı dayanma hissiyle kişilerin açlık sınırında, çok düşük kalorili diyetlere katlanması sonucunu doğurmasıdır.

Düşük kalorili diyetler sonucunda kişi hızlı kilo verişini büyük ölçüde kas kaybına borçlu olmaktadır. Kas kaybı da iç organlar açısından hem ciddi bir yük oluşturmakta, hem de metabolik faaliyet denilen ve bedenin enerji harcamasından temel anlamda sorumlu olan bazal metabolizma hızını ciddi anlamda yavaşlatmaktadır. Akupunktur ile birlikte düşük kalorili diyetler uygulayan ve bazal metabolizma hızı yavaşlamış olan kişiler, eskisine göre daha az besleniyor olmalarına rağmen, akupunktur sonrası yoğun şekilde kilo alır hale gelmektedirler.

Akupunktur sonrası verilen kiloları geri almayı önlemenin en etkili yolu, akupunktur ile beraber bilinçli, kişiye özel ve dengeli bir diyet programıyla sürecin ilerletilmesidir.

Akupunktur Tedavisinin Fiyatı Nedir?

D

Akupunkturdan hangi tedaviye yönelik faydalanılacağı ve belirlenecek seans sayısı gibi faktörler uygulamanın fiyatının belirlenmesinde rol oynamaktadır. Konuya yönelik daha detaylı bilgi ve randevu almak için bize 444 57 07 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bölgesel İncelme Zayıflama

Bunlar da İlgilinizi Çekebilir

Akupunktur Tedavisi hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin..!Detay