Saç Ekimi

Saç ekimi erkek ya da kadın fark etmeksizin başvurulan estetik yöntemler arasında bulunmaktadır. Özellikle psikolojik ve kalıtımsal sebeplerden dolayı ortaya çıkan kellik durumu can sıkmaktadır. Günümüzde saç ekimi estetik operasyonlarında burun ameliyatlarından sonra yapılan en çok estetik operasyonudur. Erkeklerin 20’li yaşlardan sonra ön saç çizgisinin ( hairline ) geriye doğru çekilmesinden kaynaklı sosyal çevrede kendilerini rahatsız hissettikleri için saç kayıplarını azaltmak veya kaybettikleri saçları geri kazanmak için saç ekimi yaptırmaktadırlar.

Saç ekimleri için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Saç ekimi işlemleri FUE veya FUT yöntemleri ile yapılmaktadır. Günümüzde saç ekimlerinin %99 ‘ı FUE yöntemi ile yapılmaktadır.

FUT YÖNTEMİ

FUT yöntemi; ense donör bölgesinden 1-1,5 cm genişliğinde 12-15 cm uzunluğunda deri parçasının kesilerek üzerindeki köklerin mikroskop altında tek tek ayrıştırarak yapılan ekim yöntemidir . ense bölgesinde çizgi şeklinde bir skar izi kaldığı ve 1000-1200 greftten fazlası ekilemediği için çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. donör bölgesini yetersiz olduğu durumlarda iki veya üç kez yapılarak üzerine fue yöntemi ile yapılan ekimlerde başarılı sonuçlar alınsa da hem ense bölgesindeki izden dolayı hem de ağrılı bir işlem olduğu için tercih edilmiyor.

FUE YÖNTEMİ

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi günümüzde en çok tercih edilen saç ekim yöntemi olmasının başlıca nedeni daha fazla greft ekilmesi ve doğal sonuç almaktandır. FUE ile yapılan ekimlerde 4000-6000 greftlere kadar saç ekimi gerçekleşiyor olmasıdır. FUE saç ekimleri micro motor veya manuel yardımı ile donör bölgesinden çok ince punchlar yardımıyla greftler tek tek toplanır. toplanan greftler penset yardımı ile iki vey üç kişi ile kısa sürede ekim işlemi gerçekleşe biliyor.

Günümüzde saç ekimi araştırması yapan kişiler ilk yaptığı hanği yöntem ile saç ekimi gerçekleştiriyor diye saç ekimi forumlarından araştırma yapmaktadırlar. Dünyada sadece iki tür saç ekim yöntemi vardır. Biri FUE diğeri FUT’dur. Sadece kanal açma ve ekim yöntemleri farklılık göstermektedir. Kanal açma yöntemleri arasında safir , slit, keep , perkütan ve DHI ekim yöntemleri vardır. En iyi saç ekim yöntemi hangisi diye araştırma yapmak yerine saç ekim merkezinde çalışan ekibin kaç yıllık bu yöntem üzerinde eğitimli olduğunu araştırmak daha sağlıklı olacaktır.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç ekim işlemi üç aşamadan oluşur. Kişinin açıklığına göre önce kökler alınır sonra kanal açılır en son da alınan saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir. Bir önceki konu başlığında bahsettiğimiz fue yöntemindeki başlıklar bu şekilde. FUT yönteminde ise enseden alınan 1,5 cm genişliğinde ve -10-15 cm uzunluğundaki saçlı deri parçasından alınan saç kökleri mikroskop altında tek tek kökler ayrıştırılarak açılan kanallara yerleştirilir. Saç ekim işlemi toplam 6-7 saat kadar sürecektir.

1- KÖKLERİN ALINMASI : Ense bölgesinden iki kulak arasında kalan dökülmemeye endeksli saç kökleri micro motor veya manuel aparatlar ile köklerin tek tek alınma işlemidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus alınacak saç köklerinin kapsülleri ile donör bölgesini bozmadan homojen bir alım yapılması önemlidir. Mıcro motor ile yapılan köklerin alınma işleminde mıcro motorun hızını mümkün olduğu kadar düşük ayarda kullanılırsa hem alınacak köklere zarar verilmez hem de saçlı deriye zarar vermemiş olunur. Bir seans da maxımum greftler alınarak yapılan ekimlerde hem donör bölgesinde kalıcı skarlar bırakılır hem de ekilecek alandaki kan dolaşımı bütün kökleri besleyemeyeceği için ekilen greftlerde fire sayısı artmaktadır. Buaşama alınacak kök sayısa göre ortalama 1,5-2 saat süremketedir.

2- KANAL AÇILMASI: Saç ekiminde Kanal açma işlemi safir, slit ve perkütan şeklinde yapılır. Günümüzdeki teknolojisinde en son safir uç ile yapılan ekimler mevcuttur. Safir uç doku iyileşmesi daha hızlı ve nekroz olma olasılığı daha az olduğu için daha yoğun saç ekimleri yapılabilmektedir. Perkütan saç ekiminde de nekroz olma olasılığı daha az ve daha sık saç ekimleri yapılmaktadır. Safir uçtan daha sık bir ekim yapılıyor olması avantaj olsa da günlük 1500 greftten daha fazla ekim yapılamadığı için TÜRKİYE de perkütan saç ekimi yapan sayısı çok azdır. Bu aşama açılacak kanal sayısına göre 40-60 dk sürecektir.

3-KÖKLERİN EKİLMESİ : Donör bölgesinden alınan saç köklerinin açılan kanallara yerleştirme işlemidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken kökleri kırmadan açılan kanalları atlamadan kökleri yerleştirmektir. bu aşama ekilecek greft sayısına göre ortalama 2-3 saat kadar olacaktır.

SAFİR ( ELMAS UÇ ) SAÇ EKİMİ

Safir fue yöntemi ; saç ekiminde açılacak olan kanalların 45 derece açılara sahip Safir metalinden yapılmış uçlar ile açılma yöntemidir. Safir ucun avantajları arasında açılacak olan kanalların daha sık olması ve nekroz olayının olmamasıdır. safir uçlar yapısından dolayı saçlı deriye minimal hasar vererek derinin daha hızlı iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Deri altında ki kılcal yapılara minimal hasar verdiği içinde ekilen saç köklerinin beslenmesini bozmadığından dolayı ekilen köklerinde sağlıklı şekilde çıkmasına olanak sağlamaktadır. 45 derecelik açılara sahip olduğu içinde ön saç çizgisinin daha doğal görünmesine olanak sağlamaktadır.

SLİT SAÇ EKİM YÖNTEMİ

Slit saç ekim yöntemi: erkek kuaförlerin kullandığı jiletlerin alınan saç köklerinin kalınlığına göre kesilerek bir portökü yardımı ile kanal açma yöntemidir. günümüzde bu jiletlerin sadece saç ekimi için özel üretilmiş hazır boyutta 0,7-0,8-0,9 mm boyutlarında özel olarak kesilmiş şekilde de kullanılan malzemeleri vardır. SAFİR FUE yöntemine göre yara iyileşmesi biraz daha geç ,doku iyileşmesi daha kızarık ve en önemlisi nekroz olma ihtimali daha fazladır.

DHI SAÇ EKİM YÖNTEMİ

DHI saç ekim yöntemi; Manuel veya mıcro motor yardımı ile alınan saç kökleri 0,8 kurşun kaleme benzeyen uç kısmı daha sivri ve içi boş olan kalemleri köklerin yerleştirerek aynı anda hem kanal açma hem de ekim yapma yöntemidir. avantajları arasında daha sık bir saç ekimi, şok dökülmede daha az dökülme ve daha erken sonuç alma diyebiliriz. dezavantajı ise günde ekimi tek kişinin yapmasından dolayı günde 1500-2000 greften fazlasını ekmek sağlıklı olmaya bilir. Alınan greftlerin dışarıda kalma süresi uzadığı için sağlıklı olmaya bilir. günlük 1500-2000 greftlerer güzel sonuçlar çıkabilir. DHI kalemlerin maliyetinin fazla olması ve ekimi güne bölmekten dolayı diğer saç ekimlerine göre biraz daha pahalıdır.

PERKÜTAN SAÇ EKİMİ

Perkütan saç ekimi; kanalların 0,7 0,9 iğne uçları ile açılacak kanallara tek tek yapılan saç ekimi yöntemidir. işlemin zorluğundan dolayı günde 1000-1200 den fazla ekim yapmak zordur. Bu yüzden saç ekim fiyatlaması da biraz pahalı olmaktadır. Dezavantjlarının başında 3-4 gün süren ekim aşamaları ve fiyatı diyebiliriz. avantajalrı arasında diğer yöntemlere göre daha sık bir kanal açılması ve yara iyileşmesi daha hızlıdır.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi işlemi ekilecek greft sayısına göre 6 ile 8 saat arsında sürmektedir . örneğin ekilecek greft sayısı 1500-2000 greft arasında ise saç ekim işlemi 4-5saat arasında bitecektir. Saç ekim sürecini sadece greft sayısı da belirlemez. Kişinin deri yapısı ve kanama zamanı da saç ekim süresinin uzamasına sebep olabilir. Saç ekim işleminde yaklaşık iki saat kök alınması ,45-60 dakika arasında kanal açma aşaması ve 2-3 saat arasında ekim işlemi gerçekleşir. Hastalar için en zor kısmı kök alınması kısmında yüz üstü yatma pozisyonudur. bu aşamada köklerin yönüne göre yüz üstü yatılıp kökler alınır. Diğer aşamalarında sırt üstü yatılacağı için televizyon izleyip telefon ile vakit geçirilebilir.

Saç Ekimi Kesin Çözüm mü?

Doğru bir saç ekim tedavisi seçildiğinde yüksek oranda olumlu sonuç alınmaktadır. FUE bu alanda sonsuz güvenilen yöntemler arasındadır. Saç ekiminde kesin sonuç almak için bazı kriterlere uygun olmak gereklidir. Öncelikle donör bölgesinden alınacak greftlerin sağlıklı ve yoğun olması gerekli . Saç ekimine karar veren her on kişiden üç tanesi malesef saç ekimine uygun değildir. Donör bölgesindeki saç kalitesi zayıf ve seyrek olduğu durumlarda ekim yapılacak alanı kapatacak düzeyde görüntü ortaya çıkmayabilir. Bu durumlarda çim adam görüntüsü diye tabir ettiğimiz görüntü ortaya çıkmakta ve görüntü kişiyi rahatsız edecek düzeylere gelebilmektedir. Donör bölgesi sağlıklı ve açıklıkta saç ekimine uygun olduğu durumlarda saç ekimini yapacak olan ekibin kalitesi ön plana çıkmaktadır. Saç ekim merkezinin tecrübesi ve kalitesi sonucu etkilemektedir. Saç ekimi estetik bir operasyondur. Bu yüzdende saç ekim merkezinde bir plastik cerrah ,medikal estetik veya bir dermatolog doktorun olması saç ekim sonucunuzun doğal bir sonuç almanıza katkısı olacaktır. Saç ekiminde doğru ekibe doğru zamanda saç ekimi yapıldığı zaman doğal bir sonuç alırsınız.

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

Saç ekim fiyatları kişinin açıklığına göre değişiklik göstermektedir. örneğin açılklığı norwood 4 den fazla olan kişilerin saç ekimi iki seans şeklinde olacağı için saç ekim fiyatı da iki katına yakın şeklinde olacaktır. Saç ekimi fiyatları ekilecek greft sayısına göre de değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de saç ekim fiyatları genellikle seans ücreti şeklinde alınmaktadır. Greft sayısına bakmadan tüm işlem için tek fiyat şeklinde uygulanır. Bulunduğunuz şehire görede saç ekim fiyatları farklılık göstermektedir. Güneydoğu veya doğu bölgesindeki bir saç ekim merkezi ile İstanbul, Ankara veya İzmir’deki saç ekim merkezleri arasında farklılık olacaktır. Saç ekim merkezlerinin uyguladığı yöntemlere görede saç ekim fiyatları farklılık göstermektedir. DHI ve SAFİR fue yöntemlerinin maliyeti yüksek olduğu için saç ekim fiyatlarıda yüksek olacaktır. Perkütan saç ekiminde işçilik zorluğundan dolayı ekim gün sayısı artığı içinde fiyatlarda yüksek olacaktır.

Greft sayısına göre euro dolar alan saç ekim merkezileri de vardır . Buna bağlı olarakta ekilecek greft sayısı çarpı euro üzerinden fiyat çıkmaktadır . örneğin ; 4000 greft saç ekimi yapılacak bir işlemde greft başına 2 euro alan bir saç merkezinde 4000* 2= 8000 euro şeklinde bir saç ekim fiyatı çıkacaktır.

Saç ekim fiyatları verilen hizmetlere göre de farklılık göstermektedir. Saç ekim merkezinin yurt dışı veya şehir dışından gelen hastaları için verilecek hizmetlere (konaklama ve transferler ) göre de fiyatlara göre de değişiklik gösterir.

ANKARA SAÇ EKİM FİYATLARI

Ankara saç ekim fiyatları , Türkiye’ başkenti Ankara iç anadolu’nun şehirlerine yakınlığı dolayısıyla çevre illerden çok fazla saç ekim için Ankara’yı tercih eden saç ekim hastaları mevcuttur. Buna bağlı olarak da saç ekiminde bir rekabet ve bu rekabete bağlı saç ekim fiyatları farklılık göstermektedir. Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi ekilecek greft sayısı ve uygulacak saç ekim yöntemine göre farklılık göstermektedir. Ankara’nın bir memur kenti olması sebebiyle de Ankara saç ekim fiyatları İstanbul saç ekim fiyatlarına göre biraz daha uygun bulmak mümkündür.

SAÇ EKİM ÖNCESİ-SONRASI

Saç ekim öncesi-sonrası fotoğrafların paylaşımları yasal olmadığı için web sayfasından veya sosyal medyadan paylaşımı yasaktır. Bu yüzden yüz yüze görüşmelerde veya saç ekim forumlarından bakabilirsiniz. Saç ekiminden sonra altıncı ayda ekilen saç köklerin %70-80 lik kısmı çıkmış olacaktır. Genel olarak saç ekim sonuçları sekizinci ay da çıkışlar bitmiş ve kalınlaşma evresi başlamıştır.

SAÇ EKİM SONRASI SÜREÇ

Saç ekim işlemi ortalama 6-8 sürmektedir. Saç ekim sonrası özellikle ilk 7-10 günlük süreçte ekim yapılan alanın herhangi bir yere sürtmemesi gerekmektedir. Saç ekim sonrasında ilk 2-3 gün kök alınan donör bölgesinin yastığa değecek şekilde 10-45 derecelik açıyı geçmeyecek şekilde sırt üstü yatarak dinlenilmesi yüzünüzün şişmemesi için iyi olacaktır. Yüzün şişmesi ekilen köklere hiç bir yan etkisi yoktur sadece göz altındaki morluklar 5-7 gün sürmektedir.

2 gün yattıktan sonra ilk saç yıkama işlemini saç ekim merkezinde yapmak sağlıklı olacaktır. İlk yıkama işleminde herhangi bir enfeksiyon veya nekrozun olup olmadığı anlaşılması için saç ekim merkezinde ilk yıkama yapmak daha sağlıklı olacaktır. 10 gün süresince yapılan yıkama sonrası oluşan kabukları dökülme aşaması gelmiştir. Saç ekiminden 3. haftadan sonra ekilen saçların % 80’lik kısmı dökülecektir. 6. haftaya kadar saç dökülmeleri devam edecek . 3. aydan sonra ön hattaki saçlar çıkmaya başlar . 4. ve 5. ayda çıkışlar hızlanır . 6. ay da %70-80 lik çıkış gözlenir ve taranacak düzeye gelir.

Saç ekim sonrasında kullanılacak antibiyotik, ağrı kesici, kan sulandırıcı, ödem önleyici ve vitaminler olacaktır. Saç ekim merkezinin vermiş olduğu ilaçları akşamına başlanılacaktır. bazı özel durumlarda saçlı deri altındaki kan dolaşımın artması için sprey de verilmektedir.

SAÇ EKİMİNDE AĞRI OLUR MU?

Saç ekiminde ağrı ; teknolojinin gelişmesiyle birlikte saç ekiminde de daha konforlu ve daha doğal görüntüler elde edilmektedir. Saç ekim işlemleri

1- Lokal anestezi

2- Basınçlı anestezi cihazı

3- Sedasyon anestezi

LOKAL ANESTEZİ: Lokal anestezik ilaçları direk saçlı deriye iğne yardımı ile yapılma işlemidir.

BASINÇLI ANESTEZİ CİHAZI : Lokal anestezik ilaçları basınçlı hava yöntemi ile iğnesiz deri altına verilme işlemidir. Basınçlı anesetezi cihazından sonra lokal iğneleri yapıldığı zaman oluşacak ağrının %50-60 daha hissedilmesi sağlanır

SEDASYON ANESTESİ: Sedasyon anestesi işlemi hastanın damar yolundan anestezik ilaçların verilmesi ile uyuyan hastanın lokal anestezi işlemi ağrı duymadan yapılan anestezi işlemidir. kolonoskopi ve endoskopi cerrahi işlemlerinde kullanılan anestezi yöntemi ile aynıdır. Bu yöntemin konforlu olması yanında anestezi rikleride göz önünde bulundurulmalıdır.

SAÇ EKİM SONRASI İLK YIKAMA

Saç ekim sonrası ilk yıkama işlemi 48-72 saat sonra yapılabilir. Bazı özel durumlarda süre daha fazla artırabilmektedir. Saç ekim sonrasındaki ilk yıkama işlemi saç ekim merkezinde yapılması daha sağlıklı olur. İlk yıkama da oluşabilecek nekroz veya enfeksiyonlar ilk yıkamada ortaya çıkar. Böylelikle oluşabilecek komplikasyonları engellemek adına saç ekim merkezinde yapılması tavsiye edilir.

on gün düzenli yapılacak olan saç yıkama işleminde özel losyon ve şampuanlar ile yapılır. Yara iyileşmesini hızlandıran panthenol ve aloe-vera içerikli losyonlar ile yapılmaktadır. Panthenol köpük versiyonları yıkamada sırasında daha kolay arındığı için daha çok tercih edilmektedir. PH5,5 olan şampuanları ilk bir ay kullandıktan sonra değiştirilmesi tavsiye edilir. Birinci aydan sonra saç ekim merkezinin tavsiye edeceği şampuanları kullanmanız saç ekim sonrası sürecinizi olumlu etkileyecektir.

ANKARA SAÇ PRP

PRP tedavisi tamamen doğal bir yöntem olup kişinin kendi kanından hazırlanan bir yöntemdir. Kişinin kendi kanından alınan tüpler santifruj de yapılan ayrıştırma sonrası oluşan plazmanın saçlı deriye enjekte edilme işlemidir.

PRP tedavisi sadece saçlı deriye uygulanılan bir yöntem değildir. PRP plazmadan zenginleştirilmiş şekilde diş tedavisinde, ortapedi ameliyatlarında , sporcu yaralanmalarında , cilt yenileme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Saç ekimi işlemlerinden sonra yapılan PRP tedavisi sadece saçların daha erken çıkmasına faydası vardır.

Saçların daha sağlıklı görünmesi için yapılan PRP tedavisinde minimum dört seans şeklinde yapılırsa sonuç alınabilir. Yapılan 4 seans PRP’nin maximum 8-12 ay faydası olacaktır. PRP tedavisinde yeni saç çıkışı olmayacaktır. Sadece mevcut saçların daha sağlıklı görünmesi elde edilir.

EKİM OLAN SAÇLAR İLERİDE DÖKÜLÜR MÜ?

Saç ekiminde en fazla merak edilen konuların biride ekilen saçlar ömür boyu kalıcı mıdır? Saç ekiminde donör bölgesinden alınan saçları özenle seçmek gereklidir. Özelikle dökülmemeye endeksli dediğimiz iki kulak arasından alınan saç köklerinden seçmek gereklidir. 25 li yaşlarda yapılan saç ekimlerinde ilerde az da olsa ekilen saçlarda azalma yaşanır. Garantili saç ekimi sertifakası şeklinde yapılan saç ekim yöntemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Yaşa bağlı olarak deri altındaki yağ tabakasının azalmasına bağlıda ilerleyen yaşlarda saç dökülmesi gerçekleşmektedir. Yaş artıkça deri altındaki yağ tabakasının azalmasının yanında ek hastalıklar ve vitamin seviyelerinin düşmesi de ekilen saçlarda kayıp yaşamaya yol açacaktır.

ANKARA EN İYİ SAÇ EKİM MERKEZİ

Saç ekimini araştıran kişilerin arama motoruna en çok yazdıkları yazılardan biridir Ankara saç ekim merkezleri, Ankara saç ekimi yapan doktorlar, Ankara en iyi saç ekim doktoru… şeklinde arama yapılmaktadır. Araştırma yaparken önemli olan saç ekim merkezleri değildir . Saç ekim merkezlerinde birden fazla saç ekimi yapan ekipler olduğu için önemli olan ekimi gerçekleştirecek kişilerin tecrübesi ve becerisini araştırmak daha sağlıklı olacaktır. Aynı gün içinde 10-20 kişiye saç ekim gerçekleştiren saç ekim merkezleri olduğu için önceliğiniz saç ekimi yapan ekibi tanımanız size daha sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

IGF TEDAVİ NEDİR?

Saç tedavilerinin bir yöntemi de IGF ‘dir. IGF insülin benzeri büyüme faktörü (  Insulin-like Growth Factor ) veya somatomedin , insüline benzeyen bir proteindir. IGF büyüme hormonu üzrine etkisi insüline benzemektedir. IGF eksikliği çeşitli hastlıklara sebep olmaktadır . En büyük eksiklik belirtisi kısa boyluluk oluşmasıdır. Aynı PRP gibi seanslar halinde deri altına enjekte edilerek uygulanır. Seans aralığı ve sayısı kişinin dökülme şekline ve yaşına göre farklılık gösterecektir.

4000 GREFT SAÇ EKİM FİYATI

Saç ekim fiyatları ekilecek greft sayısına göre değişiklik gösterse de bazı saç ekim merkezlerinde seans ücreti şeklinde de yapılan yerler mevcuttur. Bir seans da ne kadar az sayıda greft ekilirse tutma olasılığı o kadar artacaktır. Bir seans da 7000-8000 Greft ekim yapmak sağlıklı sonuçlar oluşmaya bilir. Bir seans da maxımum greft ekimlerinde donör bölgesinde iyileşmeyen yaralar oluşabilir. O yüzden bir seans da maxımum greft düşük fiyatlarda saç ekimi yapılmasından ziyade donör bölgesinin kapasitesi ve açıklığın büyüklüğüne göre karar vermek daha sağlıklı olur. Türkiye de saç 2022 saç ekim fiyatları 5000 tl ile 100 000 tl aralığında farklılık göstermektedir. saç ekim fiyatını ekilecek greft sayısı yanında uygulanan saç ekim yöntemi ve yapacak ekibin tecrübesi de değiştirmektedir.

ANKARA SAÇ EKİMİ YAPAN DOKTORLAR

Türkiye’de saç ekim yapan doktor sayısı iki elin parmağını geçmeyecek kadar azdır maalesef. Sağlık Bakanlığı 2018 yılında çıkarmış olduğu kanunla beraber anestezi teknikeri ve hemşirelerine saç ekim yetkisi vermiştir. Bu yetkiyi de sadece tıp merkezi , hastane ve poliklinikler de doktor gözetimi altında yapma yetkisi vermiştir. Saç ekimini dermatolog , plastik cerrah ve medikal estetik doktorlarına yapma yetkisi vermiştir.

REVİZYON SAÇ EKİMİ

Saç ekimi sonrası oluşan nekroz , tutmayan yerler veya doğal olmayan saç çizgisine bağlı düzeltme yapılan ekimlere verilen attır revizyon saç ekimi. Doğal olmayan saç çizgilerinin düzeltme işlemlerinde ekilen greflerin sayısı ve ekim yapılan alanı yakından incelemek gerekir. Saç çizgisi tamamen hatalı ekim ise lazer epilasyon veya iğneli lazer cihazı ile azaltıp yerine yeni saç çizgisi belirlemek gerekir. Sadece temporal bölgeler de hatalı ekim var ise ekilen saçlar alınıp tekrar ekim yapılabilir. Daha önce yapılan ekimin de yönlerine göre düzeltme işleminin zorlukları vardır. Saç çizgisinin en ön hattına sadece tekli greftler ekilmelidir. Tekli greft sayısı yeterli ise ikinci sıraya da ekim yapılabilir. Doğal saç çizgisi birinci kriteri ince telli ve tekli greftler ön hatta ekim yapmaktan geçer.

OTOLOG SAÇ KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Saçlarımız; genetik, yaşlanmaya bağlı, vitamin eksikliği , çevresel faktör( güneş -toz-yağlı ortam vb.. ) stres ve jöle spreye bağlı saçlar zayıflar ve dökülür. Dökülen saçlar tedavi edilirse tekrardan canlanıp uzaya bilir. Sadece genetik dökülmeye bağlı dökülmeler tamamen durdurulamaz. Diğer saç dökülmeleri erken teşhis tedavi olduğunda düzeltilebilir. Bu aşamada yapılması gereken ilk tedavi saç dökülmesinin neye bağlı olduğunu tespit etmek ve ona göre tedavi yöntemi uygulanmalı. Örneğin vitamin eksikliği olan birine yapılan mezoterapi ,prp veya otolog saç kök hücre tedavisi başarılı bir sonuç alınsa da geçici bir çözüm olacaktır. Şimdi size saç dökülmesinde etkili bir çözüm yöntemi olan otolog kök hücre tedavisinden bahsedelim.

Otolog saç kök hücre transferi genetik saç dökülmesi ve diğer saç kayıpların tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Tedavide hastaların kendi saç kökleri içindeki otolog hücrelerin süspansiyonların enjekte edilme işlemidir.

Hatanın kulak arkasından 2,5-3 mm lik punchlar ile alınan deri ve saç köklerinin özel bir cihaz içinde ayrıştırılması ile saçlı deriye enjekte edilmesidir. Otolog saç kök hücre tedavisinin sonuçları ortalama 2-3 ay sonra gözle görülür şekilde artış olduğu görünecektir. Otolog saç kök hücre tedavisinin diğer yöntemlerden farkı ; prp den elde edilen kök hücre sayısından çok fazla olmasıdır.

Kök hücre tedasi erken kadır farketmeksizin herkese uygulanabilir. İşllem ortalama 20-30 dk sürecektir. İşlem sonrası normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Sadece spor ,hamam, sauna ve havuz 2-3 gün gidilmemesi sağlığınız için iyi olacaktır.

FAD SAÇ EKİMİ (ORGANİK SAÇ EKİMİ)

Vücudumuzda yağlı dokular kök hücre bakımından en zengin dokularımızdır. Fad saç ekiminde de karın bölgesinden alınan yağ dokuları özel bir cihaz içinde kök hücreleri ayrıştırılarak ekim yapılacak saçlı deri altına enjekte edildikten sonra 2-3 hafta sonra saç ekimi yapılma işlemidir. İKİ aşamanın da aynı seans da yapılması kök hücre sayısını düşüreceği için tavsiye edilmemektedir. FAD saç ekimi sonuçları olumlu olsa da her saç ekim hastasına gerek yoktur. Daha çok saçlı derinin inci ve deri altında yağ dokusu olmayan kişilere uygulamak saç ekimini sonucunu daha başarılı duruma getirecektir.

Yağ içinden elde edilen kök hücreler saç ekimi yanında çene , burun, nazolabial çizgisi ve alın çizgilerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Elde edilen kök hücrelerin vücutta kalış süresi uzun ve doğal olduğu için tedavileri olumlu sonuçlanmaktadır. Organik saç ekimi olarak da google da yazılar bulabilirsiniz.

DONÖR BÖLGESİNDE İZ KALIRMI ?

Saç ekiminde ense bölgesinden alımlarından sonra iz kalmaz. Fut yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde ensede şerit şeklinde bir çizgi kalmaktadır. Günümüzde yapılan fue yönteminde ise kökler tek tek micro motor ile alındığı için iz kalmamaktadır. Kökleri aldığımız punchların kalın olmasında ise izler belli olmaktadır. Homojen bir şekilde yapılan ekimlerde 3-4 numara tıraşlarda izler belli olmayacaktır. Maximum greftler şeklinde yapılan ekimlerde donör bölgesinde iyileşmeyen izler kalmaktadır. O yüzden maximum greftler yerine donör bölgesini görüntüsünü bozmadan ihtiyacı kadar greft almak daha sağlıklı olacaktır

REVİZYON SAÇ EKİMİ

Saç ekiminde başarız olan saç ekimlerini minimum 8 ay sonra revizyon (düzeltme ) işlemi yapılabilir. Revizyon saç ekimlerinde tutmayan saç köklerinin yerine tekrardan ense donör bölgesinden alınan saç kökleri ile yapılır.

Revizyon saç ekimleri;

Oluşan nekrozların yerine , ekim sonrası ekim alanını bir yere sürtmesinden dolayı tutmayan yerlere, ekim yapılan alanda oluşa bilecek boşluklara yapılır.

SAÇ ÇİZGİSİ DÜZELTME

Saç ekimlerinde en çok karşılaşılan revizyon saç ekimleri başında gelir saç çizgisi düzeltme. Kişinin yüz hatlarına uygun olmayan bir saç çizgisi saç ekimi kişiyi mutsuz etmektedir. Kişinin yaşına ,yüz hattına ve açıklığına göre uygun bir saç çizgisi belirlenmelidir. Temporal dediğimiz yan üçgenleri kişinin yaşına ve yüz hattına göre belirlemek gerekir. Saç çizgisi düzetme işlemleri fazla yapılan saç ekimi greft sayısına ve derinin yapısına göre farklılık göstermektedir. Sadece temporal kısımların düzeltme işlemi ekilen gretlerin mıcro motor yardımı ile alınması şeklinde yapılabilir. Saç çizgisi yüz hattına uygun olmayan kas üzerine yapılan saç ekimlerinin düzeltme işlemi ise lazer-epilasyon cihazı ile düzeltmesi yapılabilir. Temporal bölgelerden alına saçlar tekrardan ekim alanına yapılabilir.

SAÇ EKİMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR

1- SAÇ EKİMİNDE AĞRI OLURMU : Saç ekimi lokal anestezi altında ağrısız bir operasyondur. Sadece ilk yapılan lokal anesteziledi küçük bir yanma olur .

2- SAÇ EKİMİNDE SONUÇ NE ZAMAN ALINIR: Saç ekiminin 6. ayında ekilen saçların %70-80 çıkmış olur . Taranacak düzeye gelir.

3- SAÇ EKİMİNDE BAŞARI ORANI NEDİR: Saç ekiminde başarı oranı ekilen saçların %85 i çıktıysa başarılı bir operasyon olmuştur.

4-DOĞAL SAÇ EKİMİ HANGİ YÖNTEM İLE OLUR : Doğal saç ekimi için öncelikle saç çizgisinin yüz hatlarına ve saç ekimi yapılacak alanın genişliğine göre uygun bir saç çizgisi belirlemek gerekir. Ön hatta sadece tekli greft ekim yapılırsa saç ekim sonuçları daha doğal olacaktır.

5-EN İYİ SAÇ EKİM YÖNTEMİ : Saç ekiminde yapılan bütün işlemler FUE yöntemidir. ( FUT yöntemi artık kullanılmamaktadır) Kanal açma işlemine göre isimleri değişiklik göstermektedir. SAFİR-SLİT-PERKÜTAN … FUE şeklinde yöntemlere ayrılmaktadır. Sadece DHI saç ekiminde kanal açılmadan direk kalem ile saç ekimi yapılmaktadır.

6-SAÇ EKİMİ KAÇ SAAT SÜRER: Saç ekim işlemi ekilecek greft sayısına göre 6-8 saat arasında sürmektedir.

7- SAÇ EKİMİNDEN SONRA SİGARA İÇİLEBİLİRMİ : Saç ekiminden önce sonrası sigarayı bırakmak en sağlıklısıdır. Bırakmakta güçlük çekilirse ne kadar az sigara o kadar iyidir. Günlük 5-7 dal sigara içilmesinde fazla bir sorun yaşanmaz.

8- SAÇ EKİMİNDE MEVCUT SAÇLAR ZARAR GÖRÜRMÜ: Kanal açılması sırasında büyüteçli gözlük (LOOP) ile sağlıklı saçlara zarar vermeden kanal açılırsa zarar görmezler. 3. haftadan sonra oluşan şok dökülmede dökülme ihtimalleri olsa da 3. ay da geri çıkacaklardır.

9- SAÇ EKİM SONRA İLK YIKAMA NE ZAMAN YAPILIR: Saç ekiminden sonra ilk yıkama 48-72 saat sonra yapılabilir.

10- SAÇ EKİM SONRASI SON YIKAMA : Saç ekiminden sonra son yıkama (kabuk dökülmesi) 10. yıkama da yapılır.

11- SAÇ EKİM SONRASI İLK TIRAŞ : Saç ekiminden bir ay sonra donör bölgesi makine ile düzeltilebilir. ekim alanı ise saçlar çıkana kadar sadece makas ile yapılabilir.

12- SAÇ EKİMİ SONRASI CİNSEL İLİŞKİ: Saç ekimi sonrası ilk 7-10 gün saç ekim alanını her hangi bir yere değmemesi için 7-10 gün cinsel ilişkiden uzak durmak sağlıklı olacaktır.

13- SAÇ EKİMİ SONRASI SPOR NE ZAMAN YAPILIR: Saç ekim sonrası ilk bir ay spor-hamam-sauna -deniz yapılmaz ise daha iyi olur. havuzdaki klorlu sudan dolayı 2 ay havuza girmemek daha sağlıklı olur.

14- SAÇ EKİMİ HANGİ MEVSİM UYGUNDUR: Kapalı ofis ortamında çalışıyorsanız her mevsim yapılabilir. İlk bir ay güneşten ve terlemeden uzak durmak yeterlidir.

Bize Ulaşın

Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin. İletişim bilgilerimiz için hemen tıklayın.