Mezoterapi

Cerrahi olmayan bir operasyon olan mezoterapi, “meso” ve “therapy” kelimelerinden türemiştir. “Meso” kelimesinin Türkçe karşılığı “orta” olarak bilinir ve mesotherapy, “orta tedavi” olarak adlandırılır. Anlamından da anlaşılacağı üzere, cildin orta tabakasına iğne ile uygulanır. Egzama ve sedef gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilen bir estetik tedavi olan mezoterapi, cilt yenileme, cilt lekelerini giderme ile akut ve kronik ağrıların bertaraf edilmesi gibi alanlarda dünya çapında kullanılmaktadır. Peki, mezoterapi nedir? Ne işe yarar? Bu ve benzeri soruların cevaplarını size sunacağız.

Mezoterapi Nedir?

1952 yılında medikal bir işlem olarak kullanılmaya başlanan mezoterapi, derinin orta tabakasına uygulanan bölgesel tedavi yöntemidir. Akupunktur benzeri bir yöntem olan mezoterapi, vücudun orta tabakasına iğne yolu ile uygulanmakta ve kolajen ile elastik benzeri yapıları uyarması ile bilinmektedir. Bununla beraber;

  • Hastanın gereksinimine göre uygulanmakta,
  • 4 ila 13 mm çapında olan iğneler ile cildin orta tabakasına enjekte edilmekte,
  • İstek ve duyulan ağrıya göre düzenlenebilmektedir.

Yukarıdaki gibi özelliklere sahip olan mezoterapi, dünya çapında uygulanan bir medikal işlem olmakla beraber, kesinlikle cerrahi bir operasyon değildir. Faydaları da çok fazla olduğu için, sağlık endüstrisinin en önemli uygulamaları arasında yer alır.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Amino asitler, hormonlar ve vitamin ile mineraller benzeri maddelerin hazırlanması ile birlikte, kişinin fiziksel özelliklerine göre düzenlenen mezoterapi işlemi, en sık uygulanan estetik yöntemlerinden bir tanesidir.

  • Kan dolaşımını hızlandırmak,
  • Cilt yenilenmesini sağlamak,
  • Cildin altında yer alan dokuların onarımını sağlamak,
  • Kronik ağrıların giderilmesine yardımcı olmak ve
  • Bölgesel zayıflama oluşturmak gibi pek çok faydası ile ön planda çıkan mezoterapi, Türkiye’nin sağlık turizmi açısından da altın değerindedir.

Gerek uygulamanın esnekliği, gerekse de pek çok alanda kullanılabilmesi, mezoterapinin önemli bir estetik işlem olmasının yolunu açmıştır. Peki, en bilinen mezoterapi yöntemleri hangileridir?

Mezoterapi Yöntemleri

Farklı uygulama alanı ve faydası sebebi ile çeşitli şekillerde uygulanabilen mezoterapinin en bilinen yöntemleri ve yöntemlerin özellikleri aşağıdaki gibidir:

Saç Mezoterapisi

Kadın ve erkeklerde de uygulanabilen bu mezoterapi çeşidi, saçların dökülmesini engelleme ve uzamasını sağlama gibi avantajları içerisinde barındırmaktadır. Saç derisine uygulanan bir yöntemdir ve bu şekilde kişiye gerekli olan vitamin ile mineral takviyeleri yapılmaktadır.

Yüz Mezoterapisi

Cildin yenilenmesini sağlayan, kırışıklıkları giderme etkisi olan yüz mezoterapisi, pek çok yan faydayı da içerisinde barındırır. Çeşitli özel karışımların cildin altına uygulanması sağlanır. Üstelik çok az miktarda bir uygulama yapıldığı için, çok fazla yan etkinin görülmediği de bilinmektedir.

Selülit Mezoterapisi

Erkek ve kadınlarda görülen selülit sorunu, her yaş grubunda rastlanabilir niteliktedir. Bu nedenle selülit mezoterapisi ile selülitli bölgeye uygulanan işlem ile o bölgedeki kan dolaşımı düzenlenir. Yağ depozitleri de çözündüğü için, selülit sorunundan kurtulma noktasında harika bir yöntem olarak bilinir.

Son dönemin en önemli estetik işlemlerinden olan mezoterapi hakkında pek çok konudan size bu içerikte bahsetmeye çalıştık. Ayrıca mezoterapi bir operasyon olmamakla beraber, hassas bir işlemdir. Uzman estetisyenler tarafından gerçekleştirilmesi, öncesinde gerekli olan kontrollerin yapılması gerekir.

Bize Ulaşın

Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin. İletişim bilgilerimiz için hemen tıklayın.