Kök Hücre Cilt Leke Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kanser türlerinin, doğuştan gelen kan hastalıklarının, cilt gençleştirmenin ve daha pek çok hastalığın tedavisinde önemli bir yöntem olan kök hücre tedavisi, modern tıpın oldukça dikkat çeken bir uygulamasıdır. Kök hücrelerin kendini yenileyebilen, çoğalabilen ve üretilebilen bir yapıda olmasından faydalanılan bu tedavi ile vücuda dışarıdan herhangi bir yabancı madde transferi olmaz. Hastanın vücudunda var olan kök hücreden yeni hücreler üretilir ve tedavi bu şekilde gerçekleştirilir. Peki, kök hücre tedavisi nedir? Nasıl Yapılır?

Kök Hücre Nedir?

Vücutta yer alan tüm dokuların ve aynı zamanda organların yapısının oluşturulmasında rol oynayan hücrelere, kök hücre adı verilir. Ayrıca pek çok hücrenin kendini yenileyebilme ve bölünebilme özelliği bulunmaz. Ancak kök hücrede durum böyle değildir. Bölünebilir ve pek çok hücrenin oluşmasında da büyük ölçüde rol oynar. Milyonlarca hücrenin oluşması için de önemli bir hücre türü olması sebebi ile günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde kök hücre tedavisinin kullanıldığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Tedavinin uygulanacağı kişi ya da bu kişi ile uyumlu veya yarı uyumlu olan kişilerden alınan kök hücreler ile tedavi edilecek hastaya nakil işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu nakil işlemi sonucunda hasarlı olan ve tedavi edilmesi gereken hücreler tedavi edilir. Yalnızca hücre yenilenmesi değil, doku ve organ yenilenmesinde de tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bununla beraber;

  • Kök hücre tedavisi yalnızca hastalıkların tedavisinde değil, cilt gençleştirme ve akne izlerini yok etme gibi işlemlerde de kullanılmaktadır. Cilt Gençleştirme isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.
  • Deri dokusuna uygulanan kök hücreler, uygulama sonrasında ortalama süreler çerçevesinde onarımı ortaya çıkarmaktadır.
  • Kök hücreler, doku ile herhangi bir bağlantı kurulmadan, laboratuvar ortamında üretilmektedir. Bu nedenle kök hücre tedavisi ile pek çok rahatsızlığın önüne geçilebilir.

Yukarıda da görüldüğü üzere, pek çok farklı faydayı ve kullanım alanını içerisinde barındıran kök hücre tedavisi, uygulanması açısından da çok özen gösterilmesi gereken bir süreçtir.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemik iliği, yağ dokusu ya da kordon kanı gibi alanlardan alınarak, çoğaltılabilen hücreler, kök hücrelerdir. Kök hücre tedavisinde bilinmesi gereken noktalar ise aşağıdaki gibi olacaktır:

  • Hastanın kendisinden ya da uyumlu veya yarı uyumlu bir başka kişiden alınan kök hücrelerin vücuda nakledilmesi ile kök hücre tedavisi gerçekleştirilmektedir.
  • Hasarlı olan bölgeden enjeksiyon yapılamaması durumunda, damar yolundan da kök hücre tedavisi yapılabilmektedir.
  • Kök hücre naklinin başarı oranı vardır. Bu oran kişiden kişiye, hastalıktan hastalığa değişiklik gösterir. Bu nedenle başarı sağlanmazsa, tekrar kök hücre nakli gerçekleştirilebilir.

Kök hücre tedavisi gören hastaların egzersiz yapmaları ve kilo vermeleri ile birlikte, tedavinin etkisi uzun dönemde daha fazla artacaktır.

Teknolojinin tıp alanında gelişme göstermesi ile yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaya başladı. Kök hücre tedavisi de bu yöntemlerden bir tanesi. Bu nedenle son derece etkili olan bu tedavi ile vücuda yabancı madde transferi yapılmadan, tedavi gerçekleştirilebilmektedir.

Bize Ulaşın

Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin. İletişim bilgilerimiz için hemen tıklayın.